Windows 8 licencja OEM - Problem z instalacją

 

Winows8          Najnowszy system firmy Microsoft  jest już na rynku od 26 października 2012 roku, jest  to już ósma odsłona Windows. Nowinką jaką uraczył nas producent wraz z nowym systemem jest sposób dostarczania klucza licencyjnego dla wersji Windows 8 OEM. który zamiast ułatwić życie użytkownikom to je utrudnił. Na wstępie wyjaśnię pokrótce czym cechuje się licencja OEM. Mianowicie w tym przypadku jest to połączenie,  przypisanie systemu operacyjnego pod konkretny model sprzętu i może tylko i wyłącznie pracować z taką konfiguracją. 

          Zaletą tego rozwiązania jest dużo niższa cena zestawu komputera i nowego Windowsa.  Do tej pory klucz produktu licencji OEM znajdował się na nalepce przyklejonej do obudowy komputera, natomiast w nowych urządzeniach z fabrycznie zainstalowanym Windows 8 OEM takiej nalepki nie znajdziemy.  Producenci sprzętu komputerowego umieszczają od razu taki klucz w BIOSIE.  BIOS z angielskiego Basic input output system, jest to podstawowy system zarządzania podzespołami komputera.  Takie rozwiązanie ma na celu zawężenia działań pirackich no i oczywiście ułatwić życie właścicielom systemu, mianowicie do tej pory nalepki z kluczem licencyjnym często wycierały się uniemożliwiając odczyt ich, albo zwyczajnie przez mniej doświadczonych użytkowników najprościej w świecie zostały zrywane z obudowy.

          Posiadacze komputerów,  którzy nie wykonali podczas pierwszej instalacji kopi ratunkowej systemu i podczas poważniejszej awarii Windows nie mogą użyć opcji odzyskiwania . I tutaj przez niewiedzę użytkowników występuje problem. Zaprzyjaźniony serwis laptopów Gorzów odwiedza spora liczba osób z problemem nie uruchamiającego się systemu.  Przez brak  wykonanej kopii zapasowej użytkownicy myślą, że są w sytuacji bez wyjścia,  gdyż nie wiedzą jak mają zainstalować od nowa system nie mając płyty instalacyjnej, której producent w licencji OEM nie dodaje do komputera.

          Użytkownicy,  którzy nawet zdobędą płytę instalacyjną nie podejmują się naprawy komputera, gdyż nie posiadają klucza produktu. A są przyzwyczajeni i z doświadczenia z poprzednimi wersjami Windows  wiedzą, że potrzebują taki klucz w celu dokończenia instalacji i aktywowania produktu. I tutaj popełniają błąd, ponieważ instalacja systemu przechodzi praktycznie cały proces automatycznie nie nastręczając jakichkolwiek problemów, a w momencie w którym system standardowo prosił o podanie klucza to instalator sam odczytuje go z systemu BIOS.

          Producent sprzętu wraz z zainstalowanym systemem Windows 8 OEM powinien w jakiś sposób poinformować nabywców o fakcie umieszczenia klucza produktu w Biosie komputer.  Dzięki takiej wiedzy z pewnością spora część użytkowników poradziłaby sobie z taką operacją.  A tak użytkownicy w takiej sytuacji odsyłają komputer na gwarancję, która nie jest uznawana, i naprawa jest płatna często także długo trwająca albo użytkownicy szukają pomocy w lokalnym serwisie i także muszą płacić, choć zdecydowanie mniej jak w serwisie centralnym producenta.