Ochrona ESD

 

 

          Witam, dzisiaj zajmiemy się pojęciem elektrostatyki, a dokładniej jej wyładowaniami (ESD). Co to takiego?  Skąd to się bierze? Jakie zagrożenia z sobą niesie? Każdy z nas na codzień korzysta z urządzeń elektronicznych, często nawet nie wiemy, że producenci tychże sprzętów zabezpieczają je przed wyładowaniami esdelektrostatycznymi wywyołanymi przez nas użytkowników. Człowiek podczas poruszania się, wytwarza na swoim ciele ładunki elektrostatyczne, każdy z nas. Tylko że jeden mocniej drugi trochę słabiej, a jest to uwarunkowane od tego w co jesteśmy ubrani, człowiek w polarze, sweterku, wytworzy więcej ładunku aniżeli człowiek ubrany w jakąś bluzę z poliestru. Na pewno każdy z nas nie raz spotkał się z sytuacją, że podczas dotykania jakiegoś przedmiotu zostaliśmy delikatnie porażeni prądem, potocznie mówimy, że kopnął nas prąd,a tak naprawdę ładunek elktrostatyczny przeskakuje z nas na dotykany przedmiot.

 

          Jest to uwarunkowane różnicą potencjałów. Każdy majsterkowicz elektroniki spotkał się, a jeśli nie, to spotka się ze skutkami tych wyładowań. Jeden zopaska esd na ręce naszych klientów, który jest zapanbrat z komputermi opowiadał sytuację, że podczas czyszczenia swojego komputera stacjonarnego właśnie poczuł "kopnięcie". Pytał nas dlaczego, skoro komputer był odłączony od zasilania? Efektem tego kopnięcia był uszkodzony kodek dzwięku, ale nie całkowicie, po prostu dźwięk był bardzo cichy. W tym przypadku na szczęscie była to tania naprawa, a klient zwyczajowo miał pecha. Ponieważ bardzo rzadko zdażają się uszkodzenia spowodowane ESD, no ale zdarzają się...

 


          Dlatego drodzy czytelnicy ze smykałką majsterkowicza, zadbajmy o podstawowe zabespieczenia ESD, nie jesteśmy w stanie ich rekawiczki esdcałkowicie wyeliminować, ale możemy mocno zredukować. Jeżeli zdarzają się wam konserwacje tego typu, to zaopatrzmy się w opaskę ESD na nadgarstek, rękawiczki esd i matę. Wydatek rzędu 100 zł, a może ochronić was od nieoczekiwanych wydatków na naprawy sprzętu bądź zakupu nowego podzespołu. W naszym serwisie laptopów w Gorzowie Wielkopolskim używamy zabezpieczeń ESD za każdym razem, gdy mamy do czynienia z "gołymi" elementami elektronicznymi. Kilka prostych zasad, których się trzymamy i redukujemy zagrożenie. Napewno zdarzyło wam się zakupic jakis podzespół do komputera, który był zapakowany w taką szarą torebkę, taka torebka to mata esdwłaśnie zabezpieczenie ESD, które ma na celu właśnie zabezpieczenie podzespołu. Tylko jest jedno ale. Taka torebka działajak klatka Faraday'a, czyli ładunki elektrostatyczne są utrzymywane na zewnątrz opakowania i podcz otwarcia mogą przeskoczyć na podzespół. Taką torebkę powinniśmy też otwierać stosując zabezpieczenia ESD aby ładunki mogły się uziemić.